Niektórzy określają siebie mianem optymistów, inni zaś widzą siebie i spoglądają na swoje życie z pozycji pesymistów. Są też takie osoby, które mówią o szklance do połowy pełnej lub też takie, które w tej samej szklance zobaczą, że jest do połowy pusta. A Ty? Jak siebie oceniasz? W jaki sposób postrzegasz własne życie? Czy doceniasz w nim to, co masz? Możesz powiedzieć, że w pełni z niego korzystasz, by jak najlepiej je przeżyć? Czy z odwagą podejmujesz wyzwania, czy jednak częściej chowasz się, bo lęk przed życiem jest ciągle silniejszy od Ciebie? Pozwól sobie na własne życie, by zakosztować radości z pełnego przeżywania każdego kolejnego dnia.
Podróż przez swój czas odbywasz tylko jeden raz.
Philip Zimbardo
Jest więc niezwykle istotne, byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej.
Fundamenty, czyli na czym budujesz swoje życie
Każdego dnia piszemy nowy rozdział swojego życia. To, jak przeżyjemy kolejny dzień, w głównej mierze zależy od dotychczasowej naszej historii, od tego, co pozostawiliśmy za sobą. Według Kathleen Thompson* nasze własne i niepowtarzalne życie posiada własny i niepowtarzalny wzór. Katleen przyrównuje go do palety barw, twierdząc, że każdy okres w naszym życiu powinien ulegać zmianie jak kolory. Pytanie więc brzmi, czy nasze życie jest kolorowe, czy wciąż ma tą samą barwę? Przyglądając się swojemu dotychczasowemu życiu możemy sprawdzić, czy idziemy do przodu, wzrastając, czy też pozostajemy wciąż w tym samym miejscu. Być może nie możemy z tego miejsca ruszyć, bo kręcimy się w kółko, powracając do znanych schematów myślenia i działania, które skutecznie mogą blokować nas w rozwoju. Można to sprawdzić. Weź kartkę papieru, długopis, zrób sobie kawę, usiądź wygodnie i znajdź chwilę dla siebie.
Wydarzenia, które miały wpływ na Twoje życie
Przypomnij sobie wszystkie najważniejsze wydarzenia (relacje, okoliczności, sytuacje kryzysowe itp.), które miały miejsce w Twoim życiu. Zapisz je w punktach bez większego wnikania w ich istotę i bez początkowej interpretacji.
Więcej o kryzysach przeczytaj na stronie: Kryzys – zagrożenie czy szansa na rozwój? · Akademia Poznaj Siebie
Następnie pogrupuj je według kategorii: 1) wydarzenia, które najbardziej wpłynęły na ukształtowanie Twojej osobowości, rozwinęły Cię, czegoś nowego nauczyły, 2) wydarzenia, które cyklicznie powtarzają się w Twoim życiu i wydaje Ci się, że powracasz do sytuacji, których już doświadczałaś w przeszłości, już je dobrze znasz i dziwisz się, że one nadal się pojawiają, 3) wydarzenia, które w sposób szczególny wyniosły Cię na wyższy poziom, uszlachetniły Cię, być może wyniosły Cię również na wyższy poziom duchowy, były inspiracją do Twoich kolejnych działań, do zmian w Twoim życiu, do podjęcia konkretnych i ważnych życiowych decyzji, 4) wydarzenia, które niosły ze sobą pewne nowe możliwości, tzw. okazje… czy i w jaki sposób zostały wykorzystane?
Określ własny kod swojego życia
Przyjrzyj się teraz dokładnie każdej kategorii wydarzeń, które zostały przez Ciebie wypisane. Poddaj je właściwej i głębokiej analizie. Sprawdź, w którym kierunku przesuwa się Twoje życie, zarówno w sposobie myślenia, jak i działania – rozwijasz się, stoisz w miejscu, czy ciągle zawracasz? Zauważ, w jakich jego obszarach widzisz znaczny postęp. Jakie główne cechy osobowości udało Ci się rozwinąć, a z jakimi nadal sobie nie radzisz. Z jakimi ludźmi jest Ci „po drodze” i jesteś wdzięczna za to, że ich spotkałaś na swojej drodze, a jacy skutecznie hamują Twoje działania? Jakie cechy ich osobowości czy uznawane wartości mają na to wpływ i jakie cechy Twojej osobowości dają na to przyzwolenie?
Więcej o wartościach przeczytaj na stronie: Wartości, jakimi warto się w życiu kierować · Akademia Poznaj Siebie
Czy widzisz jakieś wzorce stałych, utartych zachowań, które regularnie się u Ciebie pojawiają? Może jakieś trudne sytuacje miały miejsce tylko do pewnego momentu, po czym przestały się pojawiać lub też Twoje podejście do nich się zmieniło. Sprawdź, co miało na to wpływ. Jeśli udało Ci się wykonać to zadanie uczciwie, to masz szansę określić kod właściwy dla danego momentu Twojego życia. Pamiętaj, masz na niego realny wpływ i zawsze możesz go zmodyfikować. Twoje życie nie jest przypadkiem, ale to, jak je przeżyjesz i co w nim odkryjesz, zależy w głównej mierze od Ciebie. Twoje życie to nadal niezapisana księga, której kolejne rozdziały będą Twojego autorstwa. Pozwól więc sobie na własne życie!
* Kathleen Ann Thompson - amerykańska reżyserka, aktorka i choreografka, a jednocześnie mówczyni i misjonarka. Pracuje jako producent i dyrektor Towarzystwa Teatralnego „Belletherst Production” w San Diego. Od 1991 roku jest kierownikiem artystycznym Stowarzyszenia Sztukmisja.