Świat przyśpiesza, a my razem z nim. Zbyt dużym kosztem i na własne życzenie tracimy zdrową i szerszą perspektywę na to, co w życiu ważne, a z czego należy zrezygnować. Tak bardzo dążymy do własnych osiągnięć, sukcesem zwanych, że zbyt łatwo i szybko tracimy z oczu drugiego człowieka. W niebyt idą udane i głębsze relacje, bo na nie zwyczajnie nie mamy już czasu. A przecież relacja to spotkanie i aby do niego doszło trzeba się choć na chwilę zatrzymać.
Dobra relacja to…
Gdyby ktoś Cię poprosił o dokończenie zdania…. Dobra relacja to…. co byś dopisała? Co dla Ciebie oznacza dobra relacja z drugim człowiekiem? Jakie znaczenie ma ona w Twoim życiu? Czy w ogóle jakieś znaczenie ma? Jakie relacje budujesz i czy te, w których jesteś możesz nazwać dobrymi?
Przeczytaj również: Szczęście czy przyjemność?
Cechy dobrej relacji
Badania pokazują, a media informują, że osamotnienie jest najbardziej doskwierającą sferą ludzkiego życia. Dotyka nie tylko osób starszych, ale także młodzież i dzieci. Brak kontaktu z drugim człowiekiem wpływa na znaczne pogorszenie stanu naszego zdrowia psychicznego, który może doprowadzić do depresji. Ratunkiem dla każdego człowieka jest drugi człowiek, jego czas i pełne zaangażowanie oraz wytrwałość w budowaniu zdrowej i dojrzałej relacji. Relacja to spotkanie dwojga osób słuchających się nawzajem oraz zapraszających się do poznania własnych światów swoich emocji i przeżywania. Aby jednak móc się chcieć usłyszeć, trzeba się najpierw ze sobą spotkać.
Przeczytaj również: Życie w kierunku integracji
Spotkanie dwóch osób jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych:
jeśli jest jakaś reakcja,
obie są transformowane.
Relacja to spotkanie a nie oczekiwanie
Zdrowa relacja polega na wzajemnej akceptacji i wzrastaniu obu stron. Jeśli nie dochodzi do wzrostu którejś z nich, to sygnał, by sprawdzić, co jest tego powodem. Być może brakło już akceptacji jednej ze stron na bycie sobą przez drugą. Być może przez własne zaangażowanie w pracę i inne rozwijające nas aktywności na chwilę straciliśmy z oczu drugiego człowieka, który usilnie domaga się naszej uwagi. Zatrzymanie w takiej chwili pozwoli również dostrzec, czy dana relacja nie jest czasem budowana na oczekiwaniach drugiej strony. Relacja bowiem to spotkanie a nie oczekiwanie, które może każdą relację zniszczyć. Nikt bowiem nie żyje na tym świecie po to, by spełniać oczekiwania innej osoby. To tak, jakbyśmy chcieli, by druga strona stała się kimś, kogo sobie wymyśliliśmy w naszej wyobraźni. Nie można tego wymagać od drugiego, bowiem nikt nie może stać się kimś innym niż jest. Tym samym nikt nie da nam tego, czego nie posiada.
Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Nie jestem na tym świecie po to, aby spełniać twoje oczekiwania.
A ty nie jesteś po to, by spełniać moje.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
Jeśli uda nam się spotkać – to cudownie.
Jeśli nie – to trudno.
Przeczytaj również: Miłość jest kluczem do życia
Rolą każdego z nas jest to, by umieć przyjąć drugiego człowieka takim, jakim rzeczywiście jest wraz z jego mocnymi i słabymi stronami, bez oceniania i pouczania. Pytanie, czy nas na to stać, bo na pewno to życiowe zadanie jest bardzo trudne do realizacji. Tylko wtedy, gdy się to uda obu stronom, budowanie między nimi zdrowej i dojrzałej relacji będzie możliwe.