Wpisana jest w życie każdego z nas. Jest jego częścią, której jednak wolimy nie akceptować. Strata przyjaciela, męża, żony, pracy, zdrowia czy pieniędzy…, jeśli dotyczy innych ludzi, łatwo przychodzi nam pouczanie i dawanie dobrych rad. Kiedy jednak doświadczenie straty dotyka bezpośrednio nas samych, odczuwamy mieszankę różnych uczuć. Jak sobie z nią radzić we właściwy sposób?

Uczucia w przeżywaniu straty

To, co przyjemne w naszym życiu, przyjmujemy z łatwością i wielką radością. Kiedy przyjdzie nam się mierzyć z utratą czegoś lub kogoś ważnego w naszym życiu, często w pierwszym odruchu próbujemy zaprzeczyć sytuacji, która już stała się faktem. To tak, jakbyśmy chcieli zaprzeczyć rzeczywistości, która ma miejsce. To samo w odczuciach. Łatwiej nam stłumić uczucia niż pokazać prawdziwe łzy i przyznać się do odczuwanego smutku i przygnębienia. Uczucia są częścią nas samych, nie możemy więc ich pominąć, ale potrzebujemy je wyrazić, by właściwie przeżyć stratę, która nas dotknęła. Im bardziej jakaś rzecz lub człowiek były ważne w naszym życiu, tym większą stratę będziemy odczuwać. Tylko czy sobie na to pozwolimy? Czy dopuścimy do siebie uczucia i damy sobie przyzwolenie na ich właściwe przeżycie?

Więcej o harmonii swojego wnętrza przeczytasz na stronie: Zadbaj o harmonię swojego wnętrza

Smutek w doświadczeniu straty

Smutek pozwala nam docenić wartość tego, co straciliśmy. Jest sygnałem, że coś powinniśmy poddać odpowiedniej refleksji, dać sobie czas, by pobyć w tu i teraz. Skłania nas również do skontaktowania się ze swoim ciałem i obniżenia odczuwanego napięcia np. poprzez płacz. Pokazuje nam, by się zatrzymać, wycofać na chwilę, by tym samym zadbać o siebie i oszczędzić własną energię mentalną. Smutek daje nam też możliwość spotkać się z własną słabością, wrażliwością czy przemijalnością. Starając się przykryć go innymi emocjami możemy pozbawić się tego, czego najbardziej w danej chwili potrzebujemy, a o czym smutek chce nas właśnie poinformować. Może potrzebujemy konkretnej pomocy z zewnątrz lub zwyczajnego przytulenia, czyjejś obecności przy nas czy uwagi otoczenia.

Więcej o energii mentalnej przeczytasz na stronie: Energia mentalna to paliwo dla mózgu


Marvin Neil Simon

Jeśli potrafisz iść przez życie bez zaznawania bólu,
to prawdopodobnie jeszcze się nie urodziłeś.


Strata a wdzięczność

Pomimo tego, że strata czegoś lub kogoś w naszym życiu najczęściej kojarzy się negatywnie, to na etapie zatrzymania na refleksję możemy sprawdzić, co dobrego dana rzecz lub osoba wniosła w moje życie. Mamy wtedy możliwość docenić to „coś” i poczuć wdzięczność za otrzymany dar, który stał się naszym zasobem i wartością w życiu. Takie przekierowanie uwagi na cenne „perełki”, pozwoli nam docenić to, co do tej pory otrzymaliśmy. Pokaże, że oprócz skrajnych kolorów życia czarnego i białego istnieją również odcienie szarości. Perełki zaś będą szansą na uchwycenie się ich w kolejnych trudnych momentach naszego życia, które pozwolą nam docenić w nim najdrobniejsze dobre momenty.

Podsumowanie

Załóż swój własny Dziennik wdzięczności, by przekonać się ile dobra otrzymałeś w swoim życiu od innych osób. Zapisuj codziennie chociażby jedną taką „perełkę” i wracaj do zbioru wszystkich w trudnych momentach swojego życia.