TALENTY to powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w pracy i naszym życiu. To nasz naturalny potencjał, który posiadamy. Często jest nam nieznany, albo jeśli go znamy, to nie jest przez nas rozwijany. Znajomość swoich uzdolnień jest bardzo ważna z uwagi na ich maksymalne wykorzystanie i rozwijanie w silne strony. One zaś pozwolą nam osiągać sukcesy zarówno osobiste, jak i zawodowe, w rezultacie dając nam poczucie radości i spełnienia. Co więcej, swoim potencjałem możemy służyć innym ludziom dla większego dobra w świecie. Czy znasz już swoje talenty?
A co jeśli każdy ma jakiś talent?
Często myślimy, że talenty to zdolności artystyczne lub jakieś praktyczne umiejętności, które posiadają inni, ale nie my. Rezultat jest taki, że we własnej ocenie wypadamy na niezbyt utalentowanych ludzi. Wręcz wydaje się nam, że coś potrafimy, coś nam czasami „wychodzi”, coś lubimy… Ale talent? Uważamy, że to dar, który mają tylko wybrani! Nie zastanawiając się nad tym dłużej, nie rozpoznajemy ich u siebie, a co za tym idzie, w ogóle ich nie rozwijamy. Zatem nie wykorzystujemy ich świadomie ani w pracy ani w życiu osobistym. Popełniamy więc wielki błąd, bo przecież ich znajomość ma wielkie znaczenie dla naszego rozwoju i satysfakcji z własnego życia. Talent to sposób, w jaki stawiamy czoło określonym sytuacjom, prawdziwy motor naszych codziennych działań, coś, co łatwo przychodzi, po co chętnie sięgamy (czasem podświadomie) i co przynosi ponadprzeciętne rezultaty! Warto je więc ropoznać, by w końcu zacząć z nimi pracować.
Talenty – czy je znam? bo jej mam
Czy znajoma jest Ci sytuacja, kiedy w jedno zadanie, którego nie lubisz robić, wkładasz sporo wysiłku, a i tak efekt Twojej pracy nie jest najlepszy? I druga sytuacja, gdy w inne zadanie, któremu możesz się poświęcić bez reszty, zupełnie nie wkładasz wysiłku, a rezultat jest rewelacyjny. Jaki z tego wniosek? Rodzaj podejmowanych zadań powinien wynikać z naszych indywidualnych talentów. Tylko wtedy, gdy je znamy możemy je przekuć na swoje mocne strony i je rozwijać, by pomagały nam w życiu. Niestety, często skupiamy się na wzmacnianiu naszych słabych stron. To nie ten kierunek. Wzmacniać należy tylko mocne strony. Badania pokazują, że skupienie się na wykorzystaniu swoich mocnych stron zamiast naprawiania słabości ma znaczący pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne. To oznacza, że mocne strony pomagają nam żyć dłużej, czuć się szczęśliwszym i budować lepsze relacje.
Jeśli zbyt wiele czasu poświęcasz pracy
nad słabościami, to kończysz, posiadając wiele wzmocnionych słabych stron!Daniel Scott Sullivan
(trener biznesu)
Rozpoznawanie swoich talentów
Dobra informacja jest taka, że każdy z nas od urodzenia posiada swoje własne i indywidualne talenty. Są dla każdego unikatowe jak linie papilarne. Druga dobra informacja jest taka, że można je rozpoznać. Do tego celu służą testy i jest ich kilka w „obiegu”, zarówno płatnych jak i darmowych. W grupie płatnych najbardziej rozpowszechniony jest test GALLUPA, a w grupie darmowych – test HIGH5 oraz 16 Personalities. Te trzy testy przerobiłam na swoim przykładzie, by przekonać się, czy otrzymane wyniki są zbieżne.
Test GALLUPA
Test GALLUPA jest wiarygodnym i najbardziej znanym na świecie testem. Wykonuje się go tylko raz w życiu. Jego zadaniem jest pomiar naszych wrodzonych talentów, czyli tego, co bezpośrednio wynika z naszej natury, co wykształciło się w nas od 4 miesiąca w brzuchu mamy do 16 roku życia, a nie pomiar naszej wiedzy i umiejetności, które nabyliśmy w ciągu naszego życia. To pomiar naszego tzw. duchowego DNA. Metoda ta została stworzona w Instytucie Gallupa przez Marcusa Buckingham i Donalda O. Clifton. W wyniku badania statystycznego stworzyli oni teorię 34 talentów, z których 5 jest dominujących. Uznaje się, że osoby świadomie wykorzystujące swoje TOP 5 głównych talentów działają najefektywniej. Wszystkie talenty zostały zebrane w cztery grupy: REALIZOWANIE, WPŁYWANIE, BUDOWNIE RELACJI i MYŚLENIE STRATEGICZNE. Każda grupa pokazuje, w jakich obszarach dany talent może być najłatwiej (ale nie wyłącznie!) wykorzystany.

Wykonanie testu GALLUPA
Wykonanie testu jest proste i wystarczy zarezerwować sobie czas ok. 35 minut. Plusem jest to, że pytania są dostępne w języku polskim. To bardzo ważne, bowiem test powinno się wykonywać w swoim języku ojczystym. Pytania stanowi 177 opisów połączonych w pary. W ramach odpowiedzi należy wybrać opis, który najlepiej pasuje, a także stopień, w jakim dotyczy. Przykładowe pytanie poniżej.

Najlepiej, by odpowiedzi były naszymi własnymi i prawdziwymi, bez kierowania się oceną innych osób. Na każde pytanie musimy odpowiedzieć szybko, bez dłuższego zastanawiania się. Zresztą i tak będzie to niemożliwe, bowiem timer na każde pytanie jest ustawiony na 20 sekund. Jeśli ten czas przekroczymy, system je zamknie i pytanie pozostanie bez odpowiedzi. Oczywiście przejście do kolejnego pytania będzie możliwe. Po wykonaniu testu otrzymamy dwa raporty, które można ściągnąć jako pliki PDF: 1) zestawienie naszych głównych cech (w języku polskim), czyli nasze TOP 5 dominujących cech spośród 34 mierzonych i 2) przewodnik po cechach (w języku angielskim), czyli spersonalizowane uwagi na temat TOP 5 naszych cech.
Test HIGH5
Test HIGH5 to darmowy test odkrywania mocnych stron, który pomaga ludziom dowiedzieć się, w czym są dobrzy z natury. Został opracowany na bazie bogatego zbioru pozytywnych badań psychologicznych, które pokazują, że skupienie uwagi na swoich osobistych mocnych stronach może trzykrotnie zwiększyć satysfakcję z życia. To one kierują naszymi działaniami, decyzjami i myślami. Na stronie testu HIGH5 możemy znaleźć informację, że wystarczy chęć regularnego odkrywania i wykorzystywania swoich mocnych stron, by znaleźć klucz do własnego, lepszego życia. Nie chodzi tu tylko o pracę zawodową, ale i o życie osobiste. Aby zmaksymalizować swój potencjał, wystarczy jedynie zrozumieć tę prostą zależność.
Wykonanie testu HIGH5
Już ponoć milion ludzi wykonało test osobowości HIGH5, by odkryć swój własny profil mocnych stron. Aby odkryć swoje unikalne mocne strony test HIGH5 proponuje listę stwierdzeń opisujących określone zachowanie. Należy ocenić, w jakim stopniu opisuje nas ono w skali od 0% po lewej stronie do 100% po prawej stronie. W odróżnieniu od testu Gallupa na stronie pojawia się tylko jedno pytanie, w języku angielskim, gdzie na odpowiedź nie ma założonego limitu czasu. W tym przypadku również nie należy się zbytnio zastanawiać, a swoje odpowiedzi warto oprzeć na pierwszym odczuciu. Pytań jest 100. Całkowity czas na wykonanie testu to ok. 20 minut.
Test 16 Personalities
Darmowy test 16 Personalities zawiera opis 16 typów osobowości poukładanych w czterech grupach po 4 osobowości w grupie: ANALITYCY, DYPLOMACI, STRAŻNICY i ODKRYWCY.
ANALITYCY | DYPLOMACI | STRAŻNICY | ODKRYWCY |
Architekt | Rzecznik | Logistyk | Wirtuoz |
Logik | Pośrednik | Obrońca | Poszukiwacz przygód |
Dowódca | Protagonista | Wykonawca | Przedsiębiorca |
Dyskutant | Działacz | Doradca | Animator |
Wykonanie testu 16 Personalities
Podobnie jak w teście HIGH 5 test 16 Personalities proponuje listę stwierdzeń opisujących określone zachowanie. Należy ocenić, w jakim stopniu opisuje ono nas w skali od Zgadzam się po lewej stronie do Nie zgadzam się po prawej stronie. Należy odpowiadać szczerze nawet, jeśli odpowiedź zbytnio nam się nie podoba.

Tym razem na stronie od razu pojawi się 6 pytań, co stanowi 10% testu. Po kolejnych 6 odpowiedziach suwak na skali postępu przesunie się o kolejne 10%. Cały test zawiera 60 pytań, a czas na wykonanie testu nie powinien przekroczyć 12 minut. W tym teście jest prośba, by starać się nie pozostawiać żadnych “neutralnych” odpowiedzi.
Porównanie wyników trzech testów – moje spostrzeżenia
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki z trzech testów są zróżnicowane, ale tego można było się spodziewać. Zastosowane zostały różne narzędzia do pomiaru i różne określenia kategorii osobowości. W testach GALLUPA i HIGH 5 wyniki są łatwiejsze do porównania z uwagi na ich TOP 5 zapis. Natomiast w teście 16 Personalities trzeba głębiej sięgnąć do opisu wynikowej osobowości. Niemniej jednak można zauważyć, że niektóre moje talenty zostały potwierdzone przez dwa lub nawet wszystkie trzy testy. Należą do nich empatia (test GALLUPA i test HIGH 5), rozwijanie innych (test GALLUPA i test 16 Personalities), współzależność (test GALLUPA, test HIGH 5) i odpowiedzialność (test GALLUPA, test HIGH 5 oraz 16 Personalities).
Oczywiście intuicyjnie miałam poczucie osobowości relacyjnej, jednak dużym zaskoczeniem jest dla mnie to, że aż 4 z 5 moich talentów pochodzi z tej grupy. Jeszcze większym zaskoczeniem jest to, że testy nie potwierdziły żadnego z talentów, które nabyłam w toku swojego życia głównie w pracy zawodowej, gdzie zajmuję się (czy zajmowałam się) analizą danych, organizacją i zarządzaniem. To daje sporo do myślenia.