Cieszymy się, kiedy wszystko w naszym życiu przebiega zgodnie z misternie zarysowanym przez nas planem. Radość przynoszą nam działania, które są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Przychodzą jednak takie momenty w życiu, w których trudno samej się odnaleźć. Zdarza się to głównie wtedy, gdy odchodzimy zbyt daleko od siebie. Kiedy Twoja równowaga zostaje zbyt mocno zaburzona i pojawia się duże napięcie, zadbaj o harmonię swojego wnętrza.

Sygnał alarmowy dla wnętrza

Wystarczy trudna do przyjęcia wiadomość, choroba, utrudniająca normalne funkcjonowanie, czy natłok codziennych zajęć, by wytrącić nas z równowagi. Bardzo szybko pojawiają się trudne do opanowania emocje. Potrafią zalać cały nasz organizm. Konsekwencje ich pojawienia się infekują nasze ciało, umysł i wpływają na nasze inne niż dotychczas zachowanie. Włącza nam się sygnał alarmowy, bo tracimy sporo swojej energii mentalnej. Szukamy ofiary, by się na niej wyładować lub sposobu, by wrócić do równowagi. Udaje nam się to lepiej lub gorzej. Najważniejsze jest to, by znaleźć skuteczny sposób i zadbać o harmonię swojego wnętrza.

Prawdziwy rozwój to poszukiwanie swojej drogi w każdym kawałku swojego życia. To harmonia, to pamięć o tym, że żyjemy nie tylko ciałem, nie tylko duszą i nie tylko umysłem. Jesteśmy całością!

Więcej o energii mentalnej przeczytaj na stronie: Energia mentalna to paliwo dla mózgu

W poszukiwaniu harmonii wewnętrznej

Dzisiejszy świat nas nie rozpieszcza. Jest naszpikowany wieloma bodźcami, niekoniecznie dobrymi, które bezpośrednio na nas oddziałują. Pomimo tego, poszukujemy w nim spokoju, radości i zrozumienia od innych. Często pragniemy, by inni ludzie z tego świata zaspokoili nasze potrzeby. Kiedy tak się nie dzieje, narasta fala emocji, jedna, druga i kolejne. Nie rozumiemy bowiem, że drugi człowiek nie jest obiektem do spełniania naszych oczekiwań. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za własne emocje. To my sami je generujemy. Mamy na nie wpływ i warto o tym wiedzieć.

Szczęście ludzkie wcale nie zależy od poziomu życiowego, lecz od harmonii serca i poglądu na życie. Jedno i drugie zawsze znajduje się w naszym zasięgu. Człowiek zawsze jest szczęśliwy, jeżeli tego chce i nikt mu nie jest w stanie przeszkodzić.

Aleksandr Sołżenicyn

Każdy z nas jest odpowiedzialny za poszukiwanie harmonii we własnym wnętrzu. Tylko ona daje poczucie wewnętrznego spokoju, właściwych proporcji, spójności wewnętrznej i współbrzmienia. To grecka concordia, czyli uosobienie ładu i symetrii. Harmonia pozwala nam decydować o kształcie własnego życia. Jest wtedy, gdy dostrzegamy i czujemy równowagę między rodziną, pracą, potrzebą rozwoju osobistego, czy relacjami z innymi ludźmi. Jest jak muzyka naszego życia, wypływająca z dobrze nastrojonych instrumentów. Pojawia się wtedy, gdy jesteśmy w zgodzie ze sobą i żyjemy zgodnie z naszymi najgłębszymi uczuciami, a także kiedy akceptujemy siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy, bez okłamywania siebie, że jest inaczej.

Więcej na temat emocji przeczytaj na stronie: Człowiek i jego emocjonalność

TOP10 zadbaj o harmonię swojego wnętrza

Poniżej 10 wskazówek, które pomogą Ci w osiągnięciu wewnętrznej harmonii. Żyj nimi, a potem sprawdź, w którym miejscu jesteś i co czujesz. Do dzieła! Zadbaj o harmonię swojego wnętrza!

  1. Pokochaj siebie.
  2. Spędzaj czas z ludźmi, którzy widzą w Tobie więcej dobrego niż Ty sama w sobie dostrzegasz!
  3. Zmień czyjeś życie na lepsze.
  4. Obejrzyj film Shadows In The Sun.
  5. Poszukaj sensu swojego życia.
  6. Kieruj się w życiu swoimi wartościami.
  7. Pielęgnuj wdzięczność w swojej codzienności.
  8. Żyj z pasją.
  9. Zacznij marzyć.
  10. Codziennie ucz się nowych rzeczy.