Zazwyczaj pracujemy na jeden, zdarza się, że na dwa, a nawet trzy etaty, by w naszym przekonaniu wieść lepsze życie. Jesteśmy jednak zbyt przeciążeni i bardzo zmęczeni, by to lepsze życie w ogóle przeżywać. Ciekawe, co by się stało, gdybyśmy tak, jak pracujemy, zaczęli żyć na pełny etat. Może wtedy dopiero umielibyśmy się cieszyć prawdziwym przeżywaniem codzienności, rozwijającą pracą, przynoszącą realną satysfakcję i być w bliskiej relacji z drugim wspierającym nas człowiekiem. Wybierz życie na pełny etat.

Żyj z całych sił…

Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam… wyśpiewał zespół Dżem już prawie 20 lat temu. Jeśli znamy słowa tej piosenki to znak, że wartości, jakie wszczepili w nas mądrzy dorośli, często rodzice, towarzyszą nam w dobrym przeżywaniu codzienności. Jeśli wiemy jaką mamy wartość w sobie, to żadna ocena innych ludzi nie będzie w stanie tego zmienić. My sami nie będziemy potrzebować porównywać się z innymi, by stać się kimś, kim nigdy nie będziemy, bo możemy być tylko sobą.

Stawanie się sobą jest procesem żmudnym i trudnym, ale niezbędnym do przeżywania swojego życia. Nierozerwalnie wiąże się z porządkowaniem własnego życia na każdym jego etapie i pozbywaniem się własnych ograniczeń czy lęków, zatrzymujących nas w miejscu. Te bowiem działają jak kotwice. Nie pozwalają zrobić kroku do przodu, by odważnie wyruszyć własną drogą w poszukiwaniu sensu własnego istnienia. Tylko powrót do samego siebie daje szansę na życie na pełny etat.


życie na pełny etat

Idź własną drogą, bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć…
bez znieczulenia, bez niepotrzebnych niespełnienia myśli złych…

— Dżem


Przeczytaj również: Relacja to spotkanie

Wyjdź poza schemat

W ramach postanowień noworocznych zamiast kilkunastu kilogramów, warto postanowić zrzucić to, co nie pozwala Ci prowadzić życia na pełny etat. Wyjdź poza schemat i zadbaj o własne zasoby, które będą Twoim przewodnikiem. Kieruj się własną intuicją i chciej usłyszeć swój wewnętrzny głos. On często jest tłumiony dużym pośpiechem, nadmierną pracą i brakiem czasu na odpoczynek. Zmień przekonania na swój temat. Jesteś wystarczająca, nie potrzebujesz ciągle doskakiwać do drążka z napisem next level. Pokochaj siebie i bądź dla siebie wyrozumiała. To pozwoli Ci patrzeć również na innych ludzi z miłością, wyrozumiałością i ciekawością. Pomagaj innym odkrywać ich własny potencjał. Poczuj się ze sobą wyjątkowo. Pozwalaj sobie na błędy. Śmiej się często, z siebie najbardziej. Nie oceniaj, bo oceniając innych świadczysz o swoim lęku i niskim poczuciu swojej wartości. Zadbaj o nie, by było wysokie. Zadbaj o własne poczucie sprawstwa.

życie na pełny etat

Kochajcie ludzi, kochajcie siebie, pomagajcie sobie nawzajem…,
bo tylko to w życiu mamy

— ks. Jan Kaczkowski

Przeczytaj również: Miłość jest kluczem do życia

Szukaj nowych, rozwijających Cię wyzwań. Spędzaj czas z ciekawymi ludźmi, którzy mają swoje pasje. Idź z nimi w góry, bo one dają siłę. Zatrzymaj wzrok na drzewach, chmurach, by wyciszyć swoje emocje i poczuć słońce na twarzy. Wybieraj tylko to, co daje życie. Wszystko inne odrzucaj. Pielęgnuj wdzięczność za wszystko, co masz. Ucz się pokory, a w życiu zawsze kieruj się swoimi wartościami, by nie stać się ofiarą własnych oczekiwań i nierealnych wyobrażeń w świecie nadmiernego konsumpcjonizmu.