Gdyby się tak dobrze przyjrzeć, to nasze życie podzielone jest na dwa różne okresy. W pierwszym dorastamy, poszukując swojej prawdziwej tożsamości, a w drugim dojrzewamy, stawiając sobie coraz więcej trudnych pytań dotyczących sensu życia. Cała zabawa polega na tym, by w którymś momencie zatrzymać się i sprawdzić miejsce, w którym się obecnie jest. Czy to, co robi się od wielu lat, daje jeszcze prawdziwą radość, czy jednak przyszedł czas na poważne zmiany? Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie jak będzie wyglądać druga połowa twojego życia?
Droga do dojrzałości
Patrząc przez pryzmat swoich własnych i wielu innych osób doświadczeń, z całą pewnością można stwierdzić, że w życiu przechodzimy przez dwa wyraźne okresy. Pierwszy z nich wiąże się z czasem naszego dorastania, kiedy czas upływa bardzo powoli. W poszukiwaniu własnej tożsamości, doświadczamy wielu przygód, dojrzewamy do dorosłości, znajdujemy dobrze płatną pracę, zakładamy rodziny, wychowujemy dzieci. To czas, kiedy uczymy się nowych rzeczy, szybko je przyswajamy, dobrze wykorzystujemy, pracujemy dla innych, by jeszcze wyżej awansować. Tym samym docieramy do pewnej granicy, kiedy zauważamy, że nasze dzieci dorastają, praca dziwnie staje się rutyną, a nasze życie wydaje się nie mieć głębszego sensu. Co gorsze, intensywniej niż wcześniej odczuwamy upływ czasu, jakby nagle zaczął przyśpieszać. To może nawet spowodować lekkie napięcie. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że to, co wypracowaliśmy w pierwszej połowie życia, w drugiej nie daje już takiej radości. Czy wiesz, jak będzie wyglądać druga połowa twojego życia?
Więcej o sensie życia przeczytaj na stronie: Ważne pytanie o sens życia
Refleksja z połowy życia
Zapatrzeni w to, co posiadamy, co daje złudne poczucie szczęścia, nie uświadamiamy sobie nawet, że to, co robimy często nie odpowiada naszym wyobrażeniom. Ciągle staramy się komuś coś udowodnić i godzimy się na życie według planu innych, bo ze smutkiem odkrywamy, że swojego planu przez lata nie wypracowaliśmy. Żyjemy więc pod dyktando innych, bo zależy nam na ich akceptacji. Usilnie poszukujemy potwierdzenia u innych, że jesteśmy wyjątkowi, bo sami za takich się nie uznajemy. Możemy nawet poczuć, że taka sytuacja nam ciąży. Pomimo tego, że wiele rzeczy robimy wbrew sobie, zupełnie nie orientujemy się, że idealnie wpisujemy się w odgórnie przyjęte i narzucone nam wzorce społeczne dotyczące zachowań. Nasze prawdziwe życie toczy się gdzieś z boku, ale my w nim nie uczestniczymy.
Jedyną osobą, którą jest Ci przeznaczone się stać,
Ralph Waldo Emerson
jest ta, którą zdecydujesz się być
Druga połowa życia
Większość z nas przeżywa tzw. przełom połowy życia. Pojawia się on około 40-tki, bowiem ten wiek uważa się za umowną „połowę” życia, która jest za nami i drugą, która jeszcze jest przed nami. W tym czasie do głosu silnie dochodzi świadomość przemijalności życia i lęk przed śmiercią. Dla młodych ludzi taka perspektywa patrzenia jest bardzo odległa. Starsze pokolenie zaczyna sobie jednak stawiać ważne pytania i dokonuje refleksji związanych z sensem i wartością dotychczasowego życia. Na bazie jego szczegółowego bilansu, często dochodzimy do przekonania, że wielu celów nie udało się nam do tej pory osiągnąć, a czasu na ich ewentualną realizację jest coraz mniej. Zadaj sobie pytanie, jak będzie wyglądać druga połowa twojego życia?
Więcej o przeżywaniu swojego życia przeczytaj na stronie: Pozwól sobie na własne życie
Przełom życia jest dobrym czasem, bowiem zmusza do zatrzymania się, by szczerze odpowiedzieć sobie na postawione pytania… Jak chcę, by wyglądała druga połowa mojego życia? Na co chcę przeznaczyć czas, który przyszło mi przeżyć tylko jeden raz? Czy to, co robię do tej pory daje mi spełnienie i radość i nadal chcę to robić? Czy jednak znajdę lepszy pomysł na siebie, by pozwolić sobie w końcu żyć własnym życiem?
Bilans na przełomie życia
Przełom połowy życia jest najbardziej twórczym okresem. Daje szansę na jego przewartościowanie. To czas rezygnacji z tego, co mniej ważne na rzecz tego, co wybieram za najcenniejsze dla mnie w danym momencie. Pozwala wyznaczyć sobie cele na kolejne lata, zrobić listę marzeń, które jeszcze chciałoby się zrealizować. Daje szansę na zadbanie o swoje potrzeby i nadanie swojemu życiu głębszego sensu, nowego kierunku, by żyć na własnych zasadach. To czas, w którym „rzeczy” przestają mieć większe znaczenie na rzecz przeżywania życia w jego pełni. To, co do tej pory iluzorycznie traktowaliśmy jako swoją własność, traci na wartości. Większego znaczenia nabiorą nasze osobiste przeżycia, które na zawsze pozostaną naszą własnością. Nikt nam ich już nie będzie mógł odebrać, bo należą tylko i wyłącznie do nas samych. Są częścią naszego jestestwa.
Robienie tego, co wiesz, że jest dla Ciebie dobre, nawet kiedy reszta świata uważa, że to trochę szalone, wymaga dużej odwagi
John P. Strelecky
Rozwiązania na drugą połowę życia
Na podstawie bilansu życia możemy sprawdzić, czy żyjemy tak, jakbyśmy chcieli żyć. Co więcej możemy też zastanowić się nad jego dalszą drogą. Nasz bilans może być pozytywny jak i negatywny. Warto sprawdzić, w którym miejscu jesteśmy i jakie rozwiązanie widzimy na swoją dalszą przyszłość. Kiedy bilans jest pozytywny, to możemy zadecydować, że będziemy nadal żyć tak, jak do tej pory. Jesteśmy bowiem zadowoleni z obecnej drogi. Czujemy, że idziemy we właściwym kierunku, rozwijamy się i jesteśmy szczęśliwi. Może być też tak, że bilans jest pozytywny, ale gdzieś wewnątrz siebie czujemy, że potrzebujemy zmian. Być może to, co jest, nie jest już dla nas wystarczające albo nas już w ogóle nie rozwija. Czas więc poszukać czegoś nowego.
Więcej o zadbaniu o siebie przeczytaj na stronie: Nie odkładaj siebie na później
Kiedy bilans okaże się negatywny, to może przyjść inna refleksja. Jest to już ostatnia szansa na dokonanie poważnych zmian w swoim życiu, by poczuć się szczęśliwym. Jednak może zaistnieć i taka sytuacja, że bilans okaże się negatywny, ale pomimo tego nie podjęte zostaną żadne działania, by ten stan zmienić. To jest stan mocno niepokojący, bo całkiem świadomie można zostać w stagnacji, kryzysie i maraźmie. Wybór takiej drogi jest możliwy, ale trzeba liczyć się z tym, że na pewno nie będzie rozwojowy. Życie tylko wtedy ma większy sens, gdy go prawdziwie przeżywamy w poczuciu spełnienia i bycia szczęśliwym człowiekiem. Dlatego już dzisiaj zadaj sobie pytanie, jak będzie wyglądać druga połowa twojego życia?